Гаага-Київ. Живопис кінця ХІХ – початку ХХ століття із колекцій родини Гoґстедерів та Понамарчуків

На виставці «Гаага-Київ. Живопис кінця ХІХ – початку ХХ століття із колекцій родини Гoґстедерів та Понамарчуків» можна буде побачити 31 картину Гаазької школи та 11 робіт 8 українських художників кінця 19-го – початку 20-го століття з приватних колекцій. Фотороботи гаазького митця Піта Ґіспена з видами сучасної Гааги передуватимуть основній експозиції, оскільки сьогодні це прекрасне місто для нас є також символом міжнародного права і справедливості. Виставка постала з ініціативи гаазького колекціонера Віллема Яна Гoґстедера, що була підхоплена родиною Понамарчуків – відомих київських колекціонерів.

Вперше після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Музеї Ханенків експонуватимуться твори класичного мистецтва. Наш музей завжди був місцем діалогу культур, зберігаючи артефакти з різних країн світу, від західної Європи до Далекого Сходу. Нажаль, показувати предмети нашої колекції ми наразі не можемо, оскільки від перших днів війни вона законсервована і убезпечена.

Твори митців Гаазької школи, написані на пленері – під відкритим небом, а не у тісних майстернях, дають уявлення про ті кардинальні зміни, які відбулися у європейському живописі в останні десятиліття ХІХ та на початку ХХ століть під впливом французьких митців Барбізонської школи та імпресіоністів. Не лише голландці, але й українськи художники переосмислювали їхній досвід по-своєму, у дусі національних традицій. Але художня оптика від тих пір невідворотно змінилася. У живописі з’явилися нові, реальні, а не вгадані мотиви: голландські зелені полдери і затишні українські левади, вітряки, побачені у непогоду, або під гарячим полуденним сонцем, люди, які працюють на землі, чи просто насолоджуються дозвіллям, а не вимушено позують у студіях. Живопис перестав бути згладженим, а сміливі, вільні дотики пензля набули фізичної густоти і стали носіями емоцій.

Це нове «світлобачення», а також світобачення, поєднує голландські і українські твори, представлені на виставці поряд. На відвідувачів Музею Ханенків чекає розкіш споглядання живопису найвідоміших художників національних шкіл: Якоба Маріса і Сергія Васильківського, Антона Мауве і Миколи Пимоненка, Івана Труша і Віллема де Зварта. Мабуть для багатьох будуть відкриттям інші збіги у культурних кодах Голландії та України. Наші улюблені соняхи з легкої руки Ван Гога стали «персонажами» натюрморту Яна Кніккера, а лелека – український символ нового життя і надії – є емблемою міста Гаага.

Виставка є щедрим дарунком усім українцям, які зараз потерпають від жахливої війни, але точно знають, що мирне життя, радість і щастя, яким сповнені ці картини, обов’язково повернуться, скоро ми доборемося до перемоги.

Ідея та кураторство проєкту: Віллем Ян Гoґстедер, Олена Живкова

Координаторка проєкту: Ірина Тимошенко

Виставка триватиме з 17 травня по 16 серпня.
Вхідний квиток на виставку: 100 грн (50 грн пільговий)

Партнери:
Посольство Нідерландів в Україні
Посольство України в Нідерландах
Київська міська рада (Київська міська державна адміністрація)
Київська міська державна адміністрація Департамент культури виконавчого органу
Ян Кортманн та Kortmann Art Packers & Shippers, Гофддорп
Піт Ґіспен та Piet Gispen Photography, Гаага
Боріс де Муннік та Boris de Munnick Press & Publicity, Лохем
Роб Веллекоп та VIMAC Consultancy, Гаага
Річард ван ден Брінк та Global Factories, Гаага
Viterra, Нідерланди

Зверніть увагу:
— Під час оголошення повітряної тривоги подія призупиняється, учасники мають залишити територію музею та пройти до укриття (найближче – метро Площа Українських Героїв)
— Якщо на момент оголошення повітряної тривоги подія тривав 50 хвилин і більше, вона вважається такою, що відбулася
Всю необхідну інформацію вам нададуть адміністраторки музею.

17/5/2024
16/8/2024